PDF Drukuj Email
Niedobre okna, niedobre drzwi, ale,
AKTUALNOŚCI - Inne, ciekawe

Drzwi i okna -  22 badane próbki, w tym 13 (59%) z wynikiem negatywnym!

Jeżeli przyjęlibyśmy za wyznacznik wyniki badań GUNB  i Inspektów Wojewódzkich z 2015 roku, to można byłoby stwierdzić, że większość okien i drzwi nie spełnia wymagań związanych z obowiązującymi normami. Oczywiście, że tak nie jest i jesteśmy przekonani, że większość stolarki spełnia je, a producenci i sprzedawcy działają zgodnie z prawem. Produkty, które mogą zostać zakwestionowane zawsze były, są i będą,  i z pewnością nie będzie je łatwo wyeliminować z rynku w następnych latach. Wzmożone kontrole mogę je jedynie ograniczyć.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wraz z Inspektoratami Wojewódzkimi corocznie zleca wyrywkowe badanie wyrobów budowlanych każdego roku. Chodzi przede wszystkim o weryfikację, czy wyrób gotowy spełnia deklarowane przez producenta parametry. Związek Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa (na podstawie danych Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Budowlanego) opublikował listę wyrobów budowlanych poddanych wyrywkowej kontroli w 2015. Oto przykładowe wyniki tych badań (cała publikacja dostępna pod linkiem na końcu artykułu), które biezbyt dobrze świadcza o naszym rynku stolarki. Gorzej jest jeszcze w innych branżach - wystarczy chociażby spojrzeć na takie materiały budowlane jak styropian – to prawdziwy dramat, ale w oknach i drzwiach także dobrze nie było, a czy jest lepiej. Na pocieszenie pozostaje fakt, że kwestionowane wyroby zostały napiętnowane tylko w i wyłącznie do badanych próbek, jednak klient wybierający ten czy inny produkt będzie coraz częściej zaglądał na strony GUNB’u właśnie po to, żeby nie kupować wyrobów nie spełniających wymaganych prawem norm. Zgodnie z prawem od 1 stycznia 2016 roku producenci i sprzedawcy będą pod jeszcze większą presją, gdyż zmiany w prawie budowlanym – w szczególności dotyczą znakowania wyrobów budowlanych są bardzo, bardzo rygorystyczne. Sądzimy, że nasz ostatni w tym roku Konwent, który planowany jest na początek grudnia w Krakowie odpowie na Państwa oczekiwania, a będzie to „ostatni dzwonek”, żeby przygotować się do wielu zmian dotyczących produkcji i dystrybucji, okien, drzwi, rolet i oczywiście montażu w 2016 roku. Można powiedzieć, że żarty się skończyły, ale jak zawsze możecie Państwo na nas liczyć i przygotujemy dla Państwa komplet informacji związanych ze zmianami, nowy mymi  wymaganiami i zmieniającym się rynkiem konsumenckim.
Wszyscy zainteresowani udziałem w XV Konwencie stolarki prosimy napisać „TAK" na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , a my zwrotnie prześlemy szczegóły. Konwent ten będzie tym bardziej wyjątkowy, gdyż rozpoczynamy nowy etap edukacji, promocji i informacji naszej branży w kontekście nowych i bardzo cieakych wyrobów, których oczekuje Polska, Europa i świat. A będą to w dużej usługi i produkty związane z naszą branżą, ale dotyczące z komfortu życia i z trendami, których już się nie odwróci, czyli albo my wyprzedzimy konkurencję, albo konkurencja wyprzedzi nas. Decyzja jak zawsze należy do Państwa. Serdecznie zapraszamy.


P.S. Więcej informacji dotyczącej wspomnianych badań w linku: http://www.dlabudownictwa.pl/wp-content/uploads/2016/09/analiza-danych-z-WINB1.pdf