PDF Drukuj Email
Wielka kara za kartel meblowy
AKTUALNOŚCI - Inne, ciekawe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że na rynku producentów mebli działa kartel, który został rozbity. Wymierzone kary sięgnęły 135 mln zł.
W skład nielegalnego porozumienia, które w komunikacie UOKiK określono jako "wieloletni kartel producentów płyt do produkcji mebli”, wchodzić miały: Kronospan Mielec, Kronospan Szczecinek, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów, Swiss Krono.

135 mln zł kary i wielki sukces UOKIK - cytat: Przez niemal cztery lata przedsiębiorcy z kilku spółek uzgadniali między sobą ceny oraz wymieniali poufne informacje, m.in. o datach wprowadzenia podwyżek czy wielkości sprzedaży. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ujawnia szczegóły nielegalnej zmowy cenowej producentów płyt meblowych. Okazuje się, że zmowa miała w ostatnich latach ogromny wpływ na ceny mebli z płyt wiórowych i pilśniowych. (niezależna.pl). Warto podkreślić, że akta sprawy liczą ok. 6,5 tys. stron, a sama decyzja z uzasadnieniem 119 stron. Cała sprawa zaczęła się od docierających do UOKiK sygnałów z rynku. Następnie - po uzyskaniu zgody sądu - odbyły się przeszukania w siedzibach przedsiębiorstw.
Pięciu spółkom działającym w 3 grupach kapitałowych wymierzono 135 mln zł kary. Według przedstawicieli UOKiK "przez tę zmowę wszyscy płaciliśmy drożej za meble". Sama decyzja o nałożeniu kar została uznana za "jedną z najważniejszych decyzji urzędu w ostatnich latach".

Polska branża meblarska
Branża meblarska od wielu lat jest jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Z produkcją wartą 42,25 mld zł w 2016 r. Polska stała się szóstym producentem elementów wyposażenia mieszkań na świecie. W branży działa niemal 26 tys. przedsiębiorstw, a 22 tys. z nich zatrudnia nie więcej niż 10 pracowników. Rozbity "kartel" nie jest pierwszą akcją UOKiK wymierzoną w producentów mebli. Przed kilkoma tygodniami poinformowano o nałożeniu kary na firmy, które niezgodnie z prawdą reklamowały swoje towary.