Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 426
Polacy jadą na Zachód

Drukuj Email
Polacy jadą na Zachód
AKTUALNOŚCI - Inne, ciekawe
Spis treści
Polacy jadą na Zachód
Strona 2
Wszystkie strony

500 tysięcy Polaków podobno pakuje walizki i zamierza wyjechać wkrótce do Niemiec i Austrii. Wkrótce się o tym przekonamy!

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9511287,W_Polsce_tyle_nie_zarobia.html

Od 1-go maja 2011 r. zostały w pełni otwarte dla Polaków rynki pracy w Niemczech i Austrii. Czy to będzie kolejna fala emigracji? Niestety, tak to wygląda, co gorsza, taka sytuacja może być fatalna w skutkach dla naszej gospodarki i nawet gorsza niż ta sprzed 5-6 lat. Poniej sondaż portalu Wirtualna Polska z dn. 20.04.2011 - Czy po 1 maja czekają nas masowe wyjazdy Polaków ?

Zdecydowanie tak - 25%
Polacy mają dość użerania sie z bezrobociem. Sporo wyjedzie - 28%
Wyjazdy będą, ale nie masowe - 27%
Raczej nie. Kto miał wyjechać, już dawno to zrobił - 12%
Myślę, że nie. Język będzie barierą nie do przeskoczenia - 6%
Nie wiem - 2%

Łączna ilość głosów: 27951

Kto ma największą szansę na pracę w Niemczech? Taką szansę mają np. osoby wyspecjalizowane w branży budowlanej i informatycznej i to dobrej i dobrze płatnej pracy. Poszukiwane są i będą popularne również do tej pory opiekunki do dzieci i osób starszych. Eksperci podejrzewają, iż napływ wielu emigrantek z Polski (zwykle kobiety są zatrudniane w tej profesji) może poważnie zaburzyć istniejące niemieckie systemy opieki, np. nad starszymi ludźmi. Oczywiste jest, że stawki płacowe będą teraz o wiele wyższe niż wtedy, kiedy rynek dla Polaków był zamknięty. Również polskie agencje pracy tymczasowej zacierają ręce na wieść o otwarciu rynku pracy w Niemczech. Staną się one o wiele bardziej konkurencyjne dla niemieckich niż były do tej pory. Powstaną dwie grupy agencji, jedne pozyskujące pracowników, drugie rekrutujące ich do pracy.

"Polacy znają już europejski rynek; nie spodziewamy się nadmiernego odpływu obywateli z polskiego rynku pracy. Uważamy, że w pierwszej kolejności zalegalizują swoją pracę ci, którzy obecnie pracują w Niemczech nielegalnie" - powiedziała minister Jolanta Fedak.
Sprawdź ile kosztuje żuycie w Polsce i Niemczech, to szok!: http://finanse.wp.pl/gid,13365506,galeria.html?T[page]=1

Ilu  Polaków wyemigruje?

Według ekspertów za Odrę wyemigruje około 300-400 tysięcy Polaków. Po dwustronnych rozmowach negocjacyjnych Pawlaka i Brϋdele, stajemy się jeszcze bliższym partnerem gospodarczym dla Niemiec, a rok 2011 będzie prawdopodobnie pod tym względem przełomowy.
"Napływ polskich pracowników tymczasowych nie będzie tak znaczący, jeśli w Niemczech wprowadzona zostanie dla tej kategorii pracowników powszechnie obowiązująca płaca minimalna, co ograniczyłoby konkurencyjność polskich przedsiębiorstw", komemntuje przedstawiciel resortu pracy.

Według danych GUS w 2009 r. w Niemczech pracowało już 415 tys. Polaków. Zdaniem wielu specjalistów, między innymi Kamila Rakoczego z zespołu doradców strategicznych premiera, drugie tyle wyjedzie ich po 1 maja 2011 r.
Blisko dwie trzecie mieszkańców Niemiec obawia się konkurencji ze strony pracowników ze wschodnioeuropejskich państw UE po otwarciu niemieckiego rynku pracy, co nastąpi 1 maja - pisze w niedzielę tygodnik "Welt am Sonntag" powołując się na sondaż ośrodka GfK.
43 proc. respondentów uważa, że zagrożone są miejsca pracy zarówno wymagające, jak i niewymagające kwalifikacji zawodowych. 30 proc. obawia się przede wszystkim napływu niewykwalifikowanych pracowników.
Jedynie 15 proc. pytanych sądzi, że otwarcie rynku pracy nie stanowi zagrożenia dla pracowników niemieckich. "Silne obawy o miejsca pracy obecne są w całym społeczeństwie, we wszystkich jego warstwach" - skomentował jeden z autorów ankiety Klaus Hilbinger.

Jak pisze niemiecki "Welt am Sonntag", związki zawodowe od wielu miesięcy biją na alarm w związku z wygaśnięciem wprowadzonych po rozszerzeniu UE w 2004 roku barier dotyczących przepływu siły roboczej z nowych krajów członkowskich.

"Napływ niewykształconej, taniej siły roboczej ze wschodniej Europy przyczyni się do obniżenia płac" - ocenił przewodniczący związku zawodowego branż budowlanej i rolniczej , Klaus Wiesehuegel. Jego zdaniem, tylko wprowadzenie w Niemczech jednolitej płacy minimalnej może zapobiec dalszemu pogorszeniu sytuacji nisko opłacanych pracowników w budownictwie i rolnictwie.
Wspomniany tygodnik jeszczed dodaje - ekonomiści uważają te obawy za przesadzone. "Nie oczekuję żadnej wędrówki ludów po 1 maja. Nasze doświadczenia wskazują na co innego. A badania pokazują, że imigracja nie ma wpływu na wynagrodzenia i zatrudnienie miejscowej ludności" - ocenił wiceprzewodniczący Instytutu Badań Gospodarczych Nadrenii i Westfalii w Essen Thomas K. Bauer. 
Daryl Williams Jersey