Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 426
II Międzynarodowe Forum Stolarki – Aluminium i szkło w architekturze małej i dużej

PDF Drukuj Email
II Międzynarodowe Forum Stolarki – Aluminium i szkło w architekturze małej i dużej
AKTUALNOŚCI - Inwestycje, nagrody, PR

Tym razem dwudniowe Forum Stolarki zaplanowaliśmy na ostatnie dni sierpnia (30-31 sierpnia). Obawialiśmy się o pogodę, ale wygląda na to, ze Hotel 500 w Zegrzu jest miejscem magicznym. Pogoda poprzedzająca Forum i warunki atmosferyczne tuż po nim były wyjątkowo niesprzyjające, a na czas naszej konferencji lato powróciło z całą mocą. Należy to chyba przypisać dobrej energii jaka wytwarza się na różnych płaszczyznach podczas corocznego spotkania nad Zalewem Zegrzyńskim.

Merytorycznie i intensywnie
Powyższe słowa najdokładniej oddają charakter pierwszego dnia Forum.  Jest to czas wypełniony do maksimum, po to by przekazać uczestnikom jak najwięcej wartościowych informacji.  Tradycyjnie rozpoczęliśmy Konwent przywitaniem gości i przedstawieniem programu wydarzenia. Należy dodać, że patronem generalnym Forum była firma ROTO FRANK Okucia Budowlane, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.


Eksport jest chyba najczęściej używanym słowem w kontekście polskiej stolarki. Nie mogliśmy zatem pominąć tak ważnego aspektu i uczyniliśmy go jednym z najważniejszych tematów konferencji. Potraktowaliśmy go kompleksowo, po to aby ukazać jego rożne wymiary i uwarunkowania. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak rozpocząć ekspansję zagraniczną, czy są jakieś ogólnodostępne narzędzia lub programy wsparcia, które mogą to ułatwić. Wskazał je Daniel Piekarski, reprezentant Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Departament Współpracy Ekonomicznej), który odpowiada za rynek amerykański. Eksport nie jest możliwy i nie będzie wydajny bez dokładnego researchu i poznania  specyfiki rynku, na którym chce się działać. Dawid Krysiński z ASM Centrum Badan i Analiz Rynku przedstawił Miarodajne i wygodne badania rynku stolarki w Polsce i Europie, natomiast dyrektor ds. rynków wschodnich Roto Frank- Johann Lukas  zaprezentował tendencje na różnych rynkach światowych w kontekście okuć do okien i drzwi, zaś Mirosław Bogdalski (także Roto Frank) wypowiedział się na temat Okuć dopasowanych do potrzeb i wymogów na różnych rynkach świata ze szczególnym uwzględnieniem ślusarki aluminiowej. Ciekawe informacje, które można bezpośrednio odnieść do zależności na rynku stolarki przedstawił Tomasz Wiktorski, menadżer programu Polskie Meble z Polskiego Funduszu Rozwoju (Perspektywy rozwoju polskiej stolarki na nowych rynkach zagranicznych). W kontekst ten doskonale wpisała się też krótka prezentacja Dariusza Muślewskiego dotycząca największej imprezy targowej w Polsce, która przyciąga wielu gości zagranicznych – BUDMA – Międzynarodowe Targi Poznańskie. Nie można było zapomnieć o podstawie skutecznego i legalnego eksportu czyli kwestiach prawnych. Piotr Mrowiec z międzynarodowej kancelarii prawnej Rodl & Partner objaśniał uczestnikom zawiłości prawa międzynarodowego. W tym miejscu warto wspomnieć o Vademecum Eksportera, poradnikowej publikacji, którą stworzyliśmy we współpracy ze wspomnianą wyżej kancelarią. Podczas Forum cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.


Szyby i szkło
Szkło jest obecnie najpopularniejszym materiałem budowlanym i wyznacznikiem współczesnych trendów architektonicznych, a jednocześnie jednym z najważniejszych elementów okna. Jednym z patronów konferencji była firma Pilkington IGP. Szymon Piróg tłumaczył dlaczego szyba to najistotniejszy element fasady, ogrodu zimowego, witryny a zwłaszcza okna. O tym jak pozycjonować ciężkie przeszklenia i jakich narzędzi przy tym używać opowiedział Radosław Szczęsny – reprezentant firmy VIAVAC/JEKKO. Firma Elumatec (Maciej Opala) pokazała nowoczesne maszyny do produkcji aluminium i PCV oraz ich związek z estetyką produktu.  Przy montażu dużych gabarytów nie można zapominać o normach i obostrzeniach. Przypomniała o tym prezentacja Marzeny Jakimowicz z Instytutu Techniki Budowlanej – Ściany osłonowe, wymagania obiektowe, metody badań, wymagania stawiane przez inwestorów. Montaż fasad i innych przeszkleń pionowych i pochyłych. Tematyka szkła nie obca jest także firmie Roto Frank. Leszek Rumiński zaprezentował specjalistyczne narzędzia do rozwiązań wielkopowierzchniowych przesuwnych drzwi tarasowych i ciężkich przeszkleń oraz podkładki do szklenia do zadań specjalnych. Pozostałe prezentacje dotyczyły stolarki aluminiowej i szeroko rozumianych usług związanych ze stolarką. Coraz większą popularnością cieszy się automatyka, prezentację dotyczącą inteligentnego domu w kontekście bram przedstawił Marcin Strzelec z firmy Wiśniowski. Mariaż IT i stolarki budowlanej to podstawa działalności firmy IC COMPLEX. Mateusz Zych pokazał uczestnikom jak skutecznie wykorzystywać systemy informatyczne do internetowej sprzedaży okien, narzędzie to jest w Polsce coraz chętniej wykorzystywane. Jednym z najczęściej pomijanych aspektów jest utylizacja stolarki. Daniel Szeremiota – właściciel firmy DEKOS wskazywał uczestnikom jak istotne jest dbanie o środowisko i pozbywanie się odpadów w sposób etyczny.
Pierwszy dzień Forum to także wyróżnienia najlepszych z najlepszych w swojej dziedzinie. Nagrodziliśmy 8 salonów stolarki, niektóre z nich przedłużyły certyfikację, byli też nowi laureaci programu Rekomendowany Salon Okien i Drzwi. Nie mogło obyć się bez wyróżnienia produktów z półki premium. Miano Ekskluzywnej Stolarki VIP nadaliśmy w tym roku czterem produktom: firmie  Solo Marcin Sobota za produkt Okno LuftHaus, firmie Fakro za produkt Drzwi podnoszono-przesuwne INNOVIEW HST-SKY oraz Okno dachowe uchylno-obrotowe FPP-V preSelect2, a także firmie Wiśniowski za produkt Aluminiowe drzwi zewnętrzne CREO.
Aby urozmaicić uczestnikom intensywny dzień pełen prezentacji, zakończyliśmy go rejsem po Zalewie Zegrzyńskim w towarzystwie zachodzącego słońca i inspirujących rozmów. Jednak nie był to koniec niespodzianek. Podczas kolacji na patio hotelu patron generalny – firma Roto Frank przygotowała niespodziankę – tort z okazji 25-lecia istnienia firmy. Pani Prezes – Barbara Ahlers podziękowała organizatorom i współpracownikom oraz partnerom, życząc sobie kolejnych 25 lat rozwoju i sukcesów. Warto w tym miejscu dodać, że wcześniej została uhonorowana statuetką Wybitna Osobowość Branży Stolarki.


Montaż, komponenty, prawo
Drugi dzień Konwentu skupił się wokół błędów montażowych, sposobów ich unikania oraz wskazówek dotyczących przestrzegania prawa budowlanego. Mieliśmy okazję gościć przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – Tomasza Gałązkę z Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji. Jego prelekcja skupiła się wokół Dyrektywy unijnej 2020. W bloku dotyczącym prawa budowlanego wystąpiła także Marzena Jakimowicz, która tym razem przedstawiła zagadnienie badań i kontroli materiałów budowlanych.  Nie zabrakło także świetnej jak zawsze prezentacji systemów ciepłego montażu (EMO) przez Karola Pietę z firmy STROPEX, tegorocznego Laureata Programu "Teraz Polska".
Część czwartkowych prezentacji skupiła się wokół tematu komponentów do produkcji stolarki. Było to m.in. wystąpienie Sebastiana Jakubowskiego z firmy Marcopol, Jolanty Górskiej z Deventer ( Jaki wpływ na stolarkę i ślusarkę mają uszczelki? Jakość i funkcjonalność okna.), Macieja Krzyżaniaka z firmy Remmers (Farby i lakiery do stolarki okienno-drzwiowej. Trendy i tendencje na rynku europejskim.)
O błędach montażowych w kontekście rolet i żaluzji wielkogabarytowych opowiedział Zbigniew Dyrka z Exte, a Daniel Okseniuk z ISO-Chemie przedstawił innowacyjne systemy montażowe i komponenty do ciepłego montażu.  Forum zakończyło wystąpienie organizatora, który poddawał pod rozwagę powstanie nowej organizacji promującej polskie firmy w Polsce i za granicą.
II Międzynarodowe Forum to najważniejsze wydarzenie branżowe tego lata. Skupiliśmy ponad 160 uczestników reprezentantów ok. 70 firm stanowiących przekrój całej branży. Zaprosiliśmy kompetentnych ekspertów z rożnych dziedzin, którzy chętnie podzielili się swoją wiedza i doświadczeniem. Było intensywnie, ciekawie, inspirująco i słonecznie. Do zobaczenia za rok, a wcześniej na kolejny Konwent Stolarki na południu Polski na przełomie listopada i grudnia!

Więcej zdjęć: http://www.stolarkavip.pl/galeria-zdj.html?func=viewcategory&catid=96

 
Daryl Williams Jersey