Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 423

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/index.php:2) in /home/mojvip/ftp/StolarkaVIP/libraries/joomla/session/session.php on line 426
Coż to był za Konwent

PDF Drukuj Email
Coż to był za Konwent
AKTUALNOŚCI - Targi i konferencje

XII Konwent Stolarki w Gniewie – najważniejsze spotkanie tej zimy

Wyjątkowa sceneria. Zamek krzyżacki, pochodzący z XIII wieku, ponad 150 uczestników, słoneczna pogoda i spora dawka fachowej wiedzy, motto: „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”. Tak w skrócie można by określić XII Konwent Stolarki w Gniewie, który odbył się w dniach 25-26 lutego 2016r. My jednak pokusiliśmy się o dłuższą relację z tego wydarzenia. Korzystając z okazji pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom Konwentu, w tym patronom, ekspertom i gościom specjalnym.

Centrum Techniki Okrętowej (poniżej na zdjęciu Zbigniew Serement i goście CTO), wyróżnienia i montaż energooszczędny – dzień pierwszyPierwszy dzień Konwentu był bardzo intensywny. Dla niektórych zaczął się naprawdę wcześnie – chętni mieli okazję zwiedzić część laboratoriów Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku. Badania stolarki to nieodłączna część wypuszczania produktu na rynek, dlatego też kwestia ta interesuje szczególnie producentów. Po pracowniach oprowadzał nas inż. Zbigniew Serement. Mieliśmy okazję przyjrzeć się badaniom przeprowadzanym w pracowniach: Laboratorium Badań Ogniowych (badanie dymoszczelności drzwi) i Laboratorium Akustyczne (badanie izolacyjności akustycznej). Następnie udaliśmy się na Zamek w Gniewie, a właściwie na jego dziedziniec (bo tam odbywał się XII Konwent Stolarki). Wysłuchaliśmy prelekcji kilkunastu ekspertów z branży, którzy poruszali następujące zagadnienia: prawo, automatyka, montaż, systemy rolet, okucia, szyb, dźwigi i przyssawki, antywłamaniowość oraz marketing. Uczestnicy mogli zatem uzyskać dużo cennej i pożytecznej wiedzy. Marcin Szewczuk z firmy Aluplast przedstawił nowe spojrzenie na stolarkę energooszczędną na podstawie aktualnych trendów PVC, a także opowiedział o europejskich systemach PVC i tamtejszych wymaganiach rynku. Firma Exte była reprezentowana przez Zbigniewa Dyrkę. Przedstawił on prezentację dotyczącą systemów roletowych. Daniel Kwapich z firmy SOMFY pokazał przykłady zastosowania automatyki w oknach, drzwiach i bramach garażowych oraz roletach.

Ciekawą propozycję dotyczącą recyklingu okien i drzwi (pewnej niszy w branży stolarki) przekazał Daniel Szeremiota z firmy DEKOS. Tak wyjątkowe wydarzenie wymagało godnej oprawy, specjalnych wyróżnień i gościa specjalnego. Był nim Addis Tutundzic z Belgii, pracujący w firmie Roto-Frank. W swojej prezentacji opowiedział o okuciach antywłamaniowych oraz starał się odpowiedzieć na pytanie – „Czy i jak producenci wykorzystują swoją szansę w Polsce i zagranicą?”. Ciekawy wykład na temat wprowadzenia do norm wyrobu drzwi i otwieralnych okien przeciwpożarowych – PN/EN 16034:2014 oraz prezentację wybranych badań dla producentów stolarki okienno-drzwiowej poprowadziła dr inż. Marta Walk z Centrum Techniki Okrętowej. Bardzo ważne pytanie zadał Andrzej Żyła z Laboratorium Techniki Budowlanej – „Jaka stolarka jest naprawdę odporna na włamanie?” Udzielając odpowiedzi, przybliżył brytyjskie wymagania przeciwwłamaniowe dla producentów stolarki okienno-drzwiowej PAS 24/2012.

Firmę VIAVAC reprezentował Krzysztof Jokiel. Opowiedział o tym, jak bezpiecznie przenosić i pozycjonować ciężkie okna i szyby za pomocą przyssawek. Marzena Jakimowicz z Instytutu Techniki Budowlanej poinformowała o zmianach dla producentów, jakie wniosła nowa Instrukcja Montażowa ITB, zwracając szczególną uwagę na nowe warunki techniczne montażu okien i drzwi balkonowych. O szkle w bezpiecznym budownictwie uczył nas Paweł Kidawa z firmy Effector. Nie mogło zabraknąć pokazów praktycznych, gdyż jak wiadomo „Wszystko jest ważne, ale montaż najważniejszy”. Generalnym patronem Konwentu była firma Stropex. Po multimedialnej prelekcji dyrektora handlowego - Karola Pięty, przyszedł czas na praktykę. Aby każdy uczestnik dokładnie mógł zobaczyć proces montażu, pokaz był transmitowany na żywo. Innowacje wprowadzane przez Stropex są zdaniem wielu rewolucyjne. Firma pokazała listwę transportową, specjalny system montażowy dedykowany profilom VEKA.


Podczas pierwszego dnia spotkania uhonorowaliśmy laureatów trzech prestiżowych programów. Były to Kobiety Branży Stolarki, Rekomendowane Salony Stolarki i Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki 2016r. Panie maja pierwszeństwo, więc zobaczmy kto został wyróżniony.

1)  Klaudia Mendyka-Waszkowiak - Kierownik Działu Marketingu firmy Winkhaus Polska
2)  Marzena Jakimowicz - Zastępca Kierownika Konstrukcji i Elementów Budowlanych w Instytucie      Techniki Budowlanej
3)  Katarzyna Świderska – Dyrektor marketingu firmy Wiśniowski
4)  Edyta Petecka – Współwłaściciel i Wiceprezes firm Grupy Petecki
5)  Magdalena Cedro-Czubaj - Dyrektor Marketingu firmy OknoplastWymienione wyżej Panie zostały wybrane wśród kilkudziesięciu kobiet pracujących w branży stolarki okienno-drzwiowej. Dodatkowo przeprowadzaliśmy głosowanie internetowe. Największą ilość głosów zdobyłą Katarzyna Świderska z firmy Wiśniowski, którą doceniono przede wszystkim za dokonany przed dwoma laty rebranding marki, sponsoring polskiej reprezentacji w piłce nożenje i inne działnia marketingowe. Przy tej okazji warto dodać, iż firma Winkhaus została wyróżniona jako zatrudniająca najwięcej kobiet spośród nominowanych firm. Kobiety bowiem stanowią aż. 53 %  wszystkich zatrudnionych osób w firmie.
Innowacyjne Rozwiązania Branży Stolarki to program, który miał swoją premierę podczas Konwentu w Gniewie. Przyjrzyjmy się, które produkty ubiegłego roku zostały nagrodzone za innowację – kluczową dla stolarki kategorię:

1.   Drzwi stalowe AW DS. ZGP EI30 przeciwpożarowe, dymoszczelne, antywłamaniowe oraz o podwyższonej izolacji akustycznej (Wiśniowski)
2.   Connexoon - Internetowy menadżer scenariuszy do sterowania tzw. inteligentnym domem (Somfy)
3.   Energooszczędne okno Real Wood z unikatową dekoracją drewnopodobną (Vikking)
4.   Okno do dachów płaskich DXW z antypoślizgową powłoką i wzmocnioną konstrukcją nośną (Fakro)
5.   System EMO -System montażu stolarki w budownictwie energooszczędnym i pasywnym (Stropex)
6.   blueCompact Elektroniczny system kontroli dostępu (Winkhaus)


Podczas XII Konwentu udało się także wyróżnić sporo salonów stolarki. Dedykowany temu program (Rekomendowane Salony Stolarki) i portal (www.salonystolarki.pl) skupia najlepsze salony sprzedaży stolarki okienno-drzwiowej w kraju, zgłoszenia są oceniane przez niezależną Kapitułę. Laureaci uhonorowani w Gniewie to:

Firma P.P.H.U. "FIX" Joanna Frąckowiak z Wrocławia (otrzymała wyróżnienia za 2 salony), Firma Dziemidowicz Przemysław Dziemidowicz z Gniezna, MIKEA Salon Sprzedaży z Tych, salon stolarki firmy  P.P.H.U. SOLO Marcin Sobota w Krakowie, salon stolarki " MERANTI" Justyna Woźniak z Piotrkowa Trybunalskiego, salon stolarki P.H.U.P. OKNO-BUD Przytyk Kazimierz Kowalczyk w Radomiu, salon stolarki Doradztwo Techniczne - Handel "KONCEPT" Leszek Michałek w  Bydgoszczy,  dwa salony stolarki firmy FHU WINDMAR Marzena Żelechowska, które mieszczą się w Tczewie i Chwaszczynie.
Wszystkim wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje. Zwieńczeniem wieczoru była kolacja, na której można było porozmawiać w kuluarach, wymienić się wiedzą i doświadczeniami.

Prawo, strategia eksportowa i kolejna dawka praktyki – dzień drugi


Kolejny dzień to prezentacje przedstawicieli firm CAL, MAEDA Miniżurawie, Stopex , Roto-Frank. Na temat instrukcji montażowej do drzwi zewnętrznych wypowiedział się Czesław Suski z firmy CAL. Tematem prezentacji Andrzeja Wróblewskiego z Roto-Frank było kaskadowanie certyfikatów badań RC2 dla okien z PVC i drewna. Patron generalny przedstawił drugą część montażowych nowości – tym razem po uprzedniej prezentacji multimedialnej zademonstrowano montaż okna w kasecie. Furorę zrobił pokaz wykorzystania miniżurawia, następnie właściciel firmy – Paweł Michalczewski obrazowo przedstawił możliwości maszyn i ich wielofunkcyjne zastosowanie. Branża stolarki to nie tylko technika, ale i sporo innych zagadnień. Dużym zainteresowaniem cieszył się prelekcja prawnicza poprowadzona przez mecenasa Tomasza Waszkiewicza. Podczas panelu poruszone zostały następujące zagadnienia: ustawa konsumencka w pigułce, czyli na co zwrócić uwagę przy sprzedaży stolarki, umowy B2B pomiędzy przedsiębiorcami, rękojmia – wykluczenie lub ograniczenie. Na uwagę zasłużyła również prezentacja Grzegorza Bratka z Eurospectrum na temat strategii eksportowej, gwarantującej osiągnięcie sukcesu na rynkach międzynarodowych.

Organizujemy rocznie około czterech Konwentów. Branża zgodnie twierdzi, że zimowe spotkanie w Gniewie należy do tych wyjątkowych. Zimą branża spowalnia, frekwencja zatem dopisuje, a Zamek tylko podkreśla prestiż wydarzenia. To był naprawdę udany Konwent!

Teraz już praz na zdjęcia z XII Konwentu Stolarki, oto one: http://www.stolarkavip.pl/galeria-zdj.html?func=viewcategory&catid=89
 

4) Katarzyna Świderska - Dyrektor Marketingu firmy 4) Katarzyna Świderska - Dyrektor Marketingu firmy Wiśniowski
5) Edyta Petecka - Współwłaściciel i Wiceprezes firm grupy
Petecki 4) Katarzyna Świderska - Dyrektor Marketingu firmy Wiśniowski
5) Edyta Petecka - Współwłaściciel i Wiceprezes firm grupy
Petecki 4) Katarzyna Świderska - Dyrektor Marketingu firmy Wiśniowski
5) Edyta Petecka - Współwłaściciel i Wiceprezes firm grupy
Petecki 4) Katarzyna Świderska - Dyrektor Marketingu firmy Wiśniowski
5) Edyta Petecka - Współwłaściciel i Wiceprezes firm grupy
Petecki


 
Daryl Williams Jersey