PDF Drukuj Email
Monitoring Rynku Budowlanego
BADANIA RYNKU - Aktualne badania rynku

Nie daj się kiepskiej koniunkturze. Sprawdź barometr branży budowlanej

Przedsiębiorcy postrzegają rynek budowlany w czarnych barwach. Mimo, iż wykres koniunktury od stycznia 2013 zmierza w górę, to jego wartości nadal są ujemne.
Na początku roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie sięgnął -33,0% sukcesywnie zwiększał się by w lipcu osiągnąć -14,9%. Najgorzej sytuację gospodarczą w tym czasie oceniali przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych, deklaracje mikrofirm każdorazowo rysowały się nieco lepiej natomiast te przypisywane firmom dużym oscylowały wokół -10 i -15%(1) .


Warto nadmienić, że rokrocznie wykres ogólnego wskaźnika koniunktury w budownictwie przybiera podobny kształt. Przedsiębiorcy gorzej oceniają początek i koniec roku. Wiąże się to z sezonowością branży budowlanej, która najintensywniej pracuje w ciepłych miesiącach letnich.
Przedsiębiorcy jako najważniejszą barierę w prowadzonej działalności wskazywali koszty zatrudnienia (60,8%) oraz konkurencję na rynku (58,6%). Nieco rzadziej wskazywali niedostateczny popyt na swoje usługi (44,5%) i koszty wykorzystywanych w pracy materiałów (36,6%). Warunki atmosferyczne przeszkadzały 15,6% przedsiębiorców, a niedobór wykwalifikowanych pracowników 15,2%. Żadnych barier w prowadzeniu swojej działalności nie dostrzegało 2,8% przedstawicieli firm.
Znajomość informacji płynących z rynku i nastrojów panujących wśród jego aktywnych uczestników to klucz do prowadzenia skutecznych działań doń skierowanych. Regularne zapoznawanie się z dostępnymi w branży analizami pozwoli nie tylko trzymać rękę na pulsie ale również dostrzec cykliczne prawa rządzące branżą budowlaną.
Jedną z szans by poznać aktualności z rynku budowlanego jest uczestnictwo w konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2013 organizowanej przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. To już szesnasta edycja wydarzenia, które rokrocznie zbiera przedstawicieli branży chcących zapoznać się z bieżącymi wynikami budownictwa. Tym razem organizator zaprasza uczestników do Hotelu Gromada Lotnisko 17 października 2013 roku.

Opracowanie ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS
MONITORING RYNKU BUDOWLANEGO 2013
17 października 2013 r.
Hotel Gromada Warszawa Lotnisko, ul. 17 Stycznia 32

.........................................................................................
Podczas konferencji zaprezentowana zostanie kondycja polskiej gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w budownictwie, problematyka szeroko pojętego eksportu materiałów budowlanych oraz możliwości korzystania z nowoczesnych technologii internetowych w branży budowlanej.

Więcej na: http://www.asm-poland.com.pl/