PDF Drukuj Email
Ranking największych firm stolarki 2017
BADANIA RYNKU - Ranking firm


Zaledwie kilka dni wstecz w budynku Business Center Club w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia corocznych wyróżnień pod nazwą Gala Liderów Stolarki 2017. Konkurs organizowany jest przez Centrum Analiz Branżowych i Forum 100, a nagrodzeni to dostawcy komponentów i producenci w branży stolarki.W tym roku zanotowaliśmy kilka niespodzianek, ale konkluzja jest bardzo pocieszająca, gdyż większość wyróżnionych firm to firmy polskie, a pozostałe zagraniczne mają swoją produkcję w Polsce. Nikt nie ma wątpliwości, że Drutex ma największy obrót w oknach i jest liderem, ale warto dodać, że firma Eko-Okna depcze po piętach i już produkuje ponad 5000 okien dziennie i zatrudnia ponad 3200 osób. Przychody firmy Drutex w 2016 roku przekroczyły 720 mln złotych i naprawdę robią wrażenie.

http://insomniameds24.com http://sleepingpills24x7.net

Bardzo cieszy wysoki obrót także tej firmy, która robi tzw. kroki kangura, czyli każdego roku wielki krok i jest na prowadzeniu w bramach i ogrodzeniach – to firma Wiśniowski, która dystansuje w obrocie firmę Hormann, przynajmniej w Polsce. Z pewnością firmie Wiśniowski pomaga koniunktura w Polsce i Europie i bardzo duże zaangażowanie firmy w polski sport (sponsoring piłki nożnej, siatkowej i inne działania około biznesowe, np. akcja Ratujmy Małe Serduszka). Każdy już się przyzwyczaił do znakomitej pozycji nr 1 w systemach aluminiowych i roletowych firmy Aluprof i wygląda na to, że konkurencja zostaje daleko w tyle. Obroty Grupy Kęty, do której należy firma Aluprof w 2016 roku to 2.3. mld złotych – ogromne obroty, prawda? W branży systemów PVC Aluplast jest liderem, za nim jest jest Veka i inni systemodawcy, ale warto dodać, że już prawie 30% obrotu generują inne firmy ekstrudujące  profile w Polsce takie jak: Drutex, Dobroplast, Sonarol, Plastimet, CKM czy Wital. Firma Porta KMI kolejny rok jest nie zagrożona, a takie firmy jak Pol-Skone czy DRE jeszcze sporo poprawić zwiększyć swoje obroty, żeby się przynajmniej zbliżyć do lidera. Zaskakuje nieco 1 pozycja duńskiego holdingu stolarki DoVista, która nota bene nie sprzedaje okien i drzwi z drewna w Polsce, ale jej obroty ciągle rosną czyli rynki zagraniczne, na które dostarcza swoje wyroby są w dobrej kondycji podaży.To dobry sygnał także dla polskich eksporterów - trzeba tylko szukać nowych odbiorców i penetrować nowe rynki w Europie, Ameryce, Azji czy Afryce.


Kolejna polska firma Defor działająca w ślusarce aluminiowej jest także na pozycji nr 1, ale biorąc pod uwagę skalę działania i realizowane projekty w całej Polsce i nie tylko nikogo nie dziwi jej wysoka pozycja i milionowe obroty. Nie inaczej jest z potentatem w produkcji drzwi metalowych KMT Stal, obroty tej polskiej firmy również wzrosły o kilkanaście procent w ostatnim roku. SanokRubber, producent uszczelek gumowych nie jest niespodzianką, gdyż ta znana i wielka firma ogrywa ciągle dominującą rolę w tym segmencie rynku w Polsce.

Może mniej znana, ale bardzo ważna jest także polska firma MFO w branży wzmocnień stalowych dla stolarki. Zagraniczne firmy na pierwszym pozycjach to: Winkhaus (ciekawe, że nie Maco czy Roto), Somfy czy Teknos. Są to wielkie koncerny, które także odgrywają kluczową rolę w naszej branży, przynajmniej tak wynika z rankingu Liderów Stolarki 2017. Może trochę dziwi niektórych niewtajemniczonych pierwsza pozycja firmy Velux, gdyż de facto polska firma Fakro ma większy udział w polskiej sprzedaży, ale w wolumenie produkcji i obrocie Velux jest dużo, dużo większy, nawet kilkanaście razy od firmy Fakro. Wart podkreślenia jest pierwsza pozycja polskiego Portos’a, który króluje w technikach osłonowych i obrocie w tym segmencie rynku. Pilkington/IGP czyli odziały tego wielkiego i znanego japońsko-angielskiego koncernu także zajmują pierwsze miejsce w produkcji i sprzedaży szyb, ale z pewnością PressGlass czy Effector też nie zasypują gruszę w popiele i ich obroty rosną. Jak w tym renomowanym towarzystwie mają się odnaleźć małe i średnie firmy, jak i czym mają konkurować, gdzie szukać swojego miejsca? Warto dopowiedzieć, że wśród wyróżnionych 17 firm, aż 10 ma kapitał polski, a wiele zagranicznych firm zainwestowało tu setki milionów, a nawet kilka miliardów złotych – brawo, tak trzymać! O tym wszystkim my także porozmawiamy, porozmawiamy o kondycji firm, o eksporcie, prawie i firmach MŚP - porozmawiamy poważnie w dn. 7-8 grudnia 2017 w Sandomierzu na XIX Konwencie Stolarki. To będzie wyjątkowa okazja spotkać kilka z wyróżnionych firm i dowiedzieć się jak dochodzi się do takich obrotów i do pierwszego miejsca w Polsce. Będzie także wiele niespodzianek i świetna przedświąteczna atmosfera i wiele profesjonalnych prezentacji. Zapraszamy!

P.S. Jeżeli chcesz uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu branżowym w dn. 7-8 grudnia 2017 w Sandomierzu, napisz do nas "TAK"  na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub zadzwoń do nas po szczegóły pod nr: 531 561 202.


 
Daryl Williams Jersey