PDF Drukuj Email
Szklane domy Pinusa
INNOWACJE - Nowe technologie

Marzenie o szklanych domach tliło się w głowach architektów już od początku XX wieku. Realne i powszechne wykorzystanie wielkoformatowych powierzchni nasiliło się w ciągu ostatniej dekady. Jest to wynik połączenia dwóch najważniejszych wymagań stawianych obecnie architekturze użytkowej: komfortu życia i powrotu do natury. Trend ten objawia się w stosowaniu naturalnych materiałów: szkła, kamienia i drewna. Wnętrza są otwarte, unika się podziałów pomieszczeń, doprowadza się jak najwięcej naturalnego światła. świetnym narzędziem do zrealizowania tej koncepcji jest stosowanie wielkoformatowych okien. Wraz z rozwojem techniki podniosły się też wymagania, jakie stawiamy naszej przestrzeni. Czy istnieje stolarka, która połączy w sobie design i funkcjonalność?

Szkło totalne, czyli iPhone na oknie

Materiał, który liczy sobie już ok. 3,5 tysiąca lat jest głównym materiałem współczesnej architektury. Tendencje, które się nasilały wymusiły powstanie technologii, która stworzy okna na miarę oczekiwań klientów i architektów. Czy szklane domy to duże przeszklenia? A może raczej szklane ściany? Któż nie marzyłby o zastosowaniu jednolitej tafli szkła rozciągającej się na kilkanaście metrów kwadratowych, pozbawionej jakichkolwiek szprosów czy słupków? Dziś jest to możliwe za sprawą firmy Pinus i Jerzego oraz Mariusza Smolarczyków, którzy stworzyli TotalGlass. Nazwa jest adekwatna, bo TotalGlass to jedyny w swoim rodzaju drewniano- szklany system okienny pozwalający na tworzenie niczym niezmąconych szklanych tafli. Produkt narodził się za sprawą potrzeb rynku i rosnącej świadomości estetycznej konsumentów. Stanowi on doskonały przykład mariażu tradycji i nowoczesności. Jak produkt charakteryzują jego twórcy – Jerzy i Mariusz Smolarczyk? „Nowoczesna architektura ma inny charakter. Musiało to być zatem coś innego, coś, co odróżni ten wyrób od fasady, nawet aluminiowej, od tego, co my robimy. I w związku z tym, przyszło nam do głowy, żeby zrobić takiego iPhone’a na oknie.” – mówią. Pinus odszedł od typowego opierania szkła o stolarkę aluminiową i głównym materiałem systemu uczynił drewno uzupełnione o wzmocnienia stalowe. Z zewnątrz widzimy idealną płaszczyznę szkła, natomiast w środku obcujemy z drewnem w wybranej kolorystyce. Rozwiązanie jest o tyle nowatorskie, że wcześniej wykonanie tak dużego przeszklenia bez użycia elementów drewna czy aluminium w płaszczyźnie zewnętrznej było niemożliwe.  Warto zaznaczyć, że TotalGlass to nie tylko okna. To kompleksowy system pozwalający na dowolne konfiguracje okien i drzwi, otwieranych przesuwnie bądź tradycyjnie. Ograniczeniem w tym przypadku może być tylko wyobraźnia klienta. Na uwagę zasługuje możliwość realizacji okien o naprawdę dużej powierzchni.


Piękne i energooszczędne

Stolarka premium na miarę XXI wieku powinna być nowoczesna, estetyczna, ale i funkcjonalna. TotalGlass Pinusa to nie tylko finezja, design i kunszt. To także ciepło i energooszczędność. Już dzisiaj produkt spełnia wymagania efektywności energetycznej, które będą obowiązywały polską stolarkę w 2021r. Wielkogabarytowe okna TotalGlass mogą działać jak kolektory słoneczne. Dzięki dużej powierzchni są w stanie zmagazynować ciepło wewnątrz domu przy jednoczesnej izolacji jego nadmiernej ilości (zwłaszcza od strony południowej). Warto zaznaczyć, ze okno zostało poddane badaniom i posiada atesty na podstawie badań właściwości użytkowych i właściwości CE: „Zrobiliśmy HS-a 3 m wysokości i  5 m szerokości plus drzwi i poddaliśmy to badaniu. Jest to profil dosyć skomplikowany, bo zróżnicowany technologicznie i efekt jest taki, że przy 1600 Pa ugięcie słupka jest L/200, a więc spełnia wszelkie normy, jakie nadaje się oknom i budownictwu w strefach dużego wiatru.” – mówi prezes Jerzy Smolarczyk. Warto dodać, że Total Glass otrzymał tytuł i statuetkę Ekskluzywnej Stolarki VIP 2015/2016. 


Wybór należy do Państwa. Jest to jedyny taki drewniano-szklany system w Polsce, który posiada aprobaty techniczne i jest gotowy do zastosowania (firma dysponuje także specjalnym oprogramowaniem do projektowania z użyciem tego systemu). Kompleksowych informacji udzielą Państwu eksperci firmy Pinus. Zapraszamy na www.totalglass.pinus-okna.pl. Architektów i innych zainteresowanych współpracą prosimy o bezpośredni kontakt z prezesem firmy – Jerzym Smolarczykiem pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .