Normy i przepisy
PDF Drukuj Email
stolarkavip pyta
OKIEM EKSPERTA - Normy i przepisy

Stolarkavip pyta,  Pan Marcin Szewczuk, Dyrektor d/s Marketingu firmy Aluplast Sp. z o.o odpowiada:

1. Jaka jest opinia Państwa firmy dotycząca przeprowadzonych badań przez ITB na zlecenie ZPMB „Dla Budownictwa” i opublikowanych wyników w gazecie.pl i Gazecie Wyborczej. Czy należy przeprowadzać podobne badania w przyszłości i rozszerzyć na inne produkty stolarki, np. rolety, bramy, drzwi?

Uważam, że jedynym pożytkiem z przeprowadzonego badania było wywołanie ożywionej dyskusji branżowej na temat badań okien. Niestety do tej pory wielu producentów przypominało sobie o badaniach okien dopiero w momencie kontroli, mimo iż przepisy od długiego czasu nakładają na nich szereg obowiązków związanych z wprowadzaniem okien do obrotu. Być może na fali tej dyskusji (a wręcz już kłótni) przyjdzie refleksja, że warto wiedzieć jakie wyroby się produkuje i badania nie są złem koniecznym. Mogą one być wręcz źródłem doskonalenia produktów i ich segmentowania w zależności od posiadanych cech i przeznaczenia. Tak beztroska w zakresie deklarowania właściwości i wprowadzania wyrobów może dziwić tym bardziej, że firmy narażają się na spore ryzyko roszczeń ze strony „bardziej świadomych” klientów.

 
PDF Drukuj Email
Zielone budownictwo wobec barier prawnych
OKIEM EKSPERTA - Normy i przepisy

Od 9 lipca 2013 r. każdy wybudowany budynek będzie musiał spełniać określone w dyrektywie 2010/31/UE normy dotyczące minimalnej charakterystyki energetycznej. Inwestorzy budowlani muszą już dziś uwzględnić w swoich planach rozwiązania zwiększające energooszczędność budynku.

 
PDF Drukuj Email
Fiskus i zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej.
OKIEM EKSPERTA - Normy i przepisy

Spółdzielnie mieszkaniowe częściowo refundują z funduszu remontowego wydatki ponoszone na wymianę stolarki okiennej.

 
PDF Drukuj Email
Markizy i wymagania techniczne
OKIEM EKSPERTA - Normy i przepisy

Markizy – wymagania i weryfikacja właściwości

1. Charakterystyka wyrobu

Podstawowym dokumentem określającym wymagania dotyczące markiz jest nowo ustanowiona norma wyrobu PN-EN 13561:2006„Zasłony zewnętrzne – Wymagania eksploatacyjne łącznie z bezpieczeństwem” (zharmonizowana z dyrektywą CPD 89/106 Wyroby budowlane na mocy Mandatu M/101) oraz pakiet kilkunastu norm EN, wspierających normę wyrobu (w większości wdrożonych jako PN-EN w latach 2005 – 2007), obejmujących metody badań zasłon zewnętrznych. Całość zagadnienia stanowi zupełną nowość w dotychczasowej krajowej praktyce normalizacyjnej.

Wpisany przez Administrator
środa, 01 czerwca 2011 00:00
 
Email
Norma na okna i drzwi czyli CE
OKIEM EKSPERTA - Normy i przepisy

Oznakowanie CE dla okien i drzwi. Norma wyrobu EN 14351-1, czyli jak to się robi w Niemczech, kraju, który jest najbardziej rozwinięty technicznie i to nie tylko w Europie, a stosowanie i przestrzeganie norm jest....normą!

1.    Ogólne pytania na temat oznakowania CE:

 
JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Daryl Williams Jersey